Çanta aksesuarını hem kadın hem de erkek bireyler günümüzde sıklıkla kullanmaktadır. Özellikle kadınlar kıyafetlerini ve ayakkabılarını çanta ürünüyle tamamlamaktadır. Üstelik çanta aksesuarı kadınlarımızın pek çok eşyasını da toplamaktadır.

 Gerek iş yaşamında gerek günlük hayatta vazgeçilmez parçalardan biri de çanta ürünüdür. Çanta modelleri desen, renk ve daha bir çok özelliğe göre çeşitlenmektedir. Yaz kış dikkat çeken ve en çok kullanılan çanta türü de deri çanta çeşitleridir. Hatta her kadının çanta dolabında en az bir tane mutlaka deri çantası bulunur.


 Deri Çanta Bakımı Hakkında Özel Bilgiler

 Deri çantaya sahip olan bireyler bakımı konusunda da hassasiyet gösterir. Çünkü bu bakım çantanın kullanım ömrünü de uzun tutar. İlgili bakım deri çantanın temizliğini, üzerindeki lekelerin çıkarılmasını, saklanmasını kapsamaktadır.

 Hatta deri çanta bakımı işinde çantanın renk tonu da oldukça önemlidir. Beyaz renkte çantalar daha fazla leke tutarken koyu renkte çantalar leke tutma konusunda daha avantajlı olabilir.

 Titizlik, özen, dikkat gerektiren bu çantaların deri farklı hayvan derileriyle doğal ipliklerin karıştırılmasıyla üretilir. Doğal olarak buradaki deri kalitesi de ürünün işleyişine göre değişebilir. Gerçek deri çanta bakımı mutlaka yapılmalıdır.


 Deri Çanta Bakımı Nasıl Yapılır?

 Deri çantaların üzerinde kahve, çay, oje gibi çıkarılması zor ürünlerin lekeleri kalabilir. Çantanın derisine zarar vermemek amacıyla tek başınıza ve kimyasal ürünlerle bu lekeleri çıkarmak zararlı olacaktır.

 Böyle bir durumla karşılaştığınızda deri çantanızı kuru temizleme firmalarına teslim edebilirsiniz. Leke olmayan fakat kirlenen deri çantanızı ise evinizde ıslak bir bez ile silebilirsiniz. Sildikten sonra kuru bir bez ile de kurulamak avantajlı olacaktır.

 Bu aşamalardan sonra nemli bir keremi deri çantanıza sürebilir ve parlak gözükmesini sağlayabilirsiniz. Silme aşamasında kullanacağınız bez ise tüy bırakmayan bir cam bezi olabilir. Vazelin, nemlendirici krem, badem yağı gibi çeşitli yağ ve kremleri deri çanta bakımı alanında temizlik için değerlendirebilirsiniz.

 Bu nemlendirici ürünler deri çantanızın toz ve kir almasını da engelleyecektir. Beyaz renkte bir deri çantaya sahipseniz diğer renk tonlarına göre biraz daha fazla özen göstermeniz gerekecektir.

 Deri çantanın evde kullanılmadığında saklanması da bakımı açısından oldukça önemlidir. Sanki yeni alınmış bir çanta gibi içini kağıtlarla doldurarak kullanılmayan bir dolapta deri çantanızı saklayabilirsiniz.

 Çantanın saklanmasında önemli olan derinin kırılmaması, yıpranmaması, kirlenmemesi, lekelenmemesi ve ezilmemesi olayı söz konusudur. Güneş almayan kapalı bir yerde çantanızı saklamanız var olan renginin değişmemesi açısından da önemlidir.

 Yeni görünümünü korumak amacıyla saklama süresi boyunca bir çanta kılıfı kullanabilirsiniz. Tüm bunlar deri çanta bakımında dikkat etmeniz gereken özelliklerdir.

 

 Deri Çanta Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Deriden üretilmiş bir çantanın bakımında silme için kullanılan bez seçimine, kurulama bezine, kullanılan kimyasal ürünlere, saklandığı yere çok dikkat edilmelidir.

 Öncelikle saklama için kapalı bir alan ve boş bir dolap tercih edilmelidir. Silme için ıslak ya da nemli bir bez tercih edilirken tüysüz, düz bir bez seçilmelidir. Kurulama bezi de deriye özel bir bez olmalıdır.

 Tüm bunlara dikkat ederken asıl dikkat edilmesi gereken deri çantanın üzerinde leke varsa uğraşılmadan direk kuru temizleme firmasına verilmesi işidir. Kadınlar çantalarını kolaylık sağladığı için direk çamaşır makinesine atmaktadır. Deri bir çanta için bu yapılmaması gereken bir olaydır.

 Çünkü çamaşır makinesinin o yıkama gücü deriyi yıpratmakta ve kullanım ömrünü kısaltmaktadır. Ayrıca deterjandan dolayı deri çantanın rengi de bir hayli değişebilmektedir. Bu anlatılan özelliklere dikkat ettiğinizde ve düzenli olarak deri çantanızın temizliğini, bakımını yaptığınızda ilk günmüş gibi çantanızı ömür boyu kullanabilirsiniz.